Staż geodetów z ZST w Hiszpanii
Stowarzyszenie na rzecz wspierania Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie HIPO-TECH na stałe wpisało się już w krajobraz i funkcjonowanie szkoły. Oprócz stałej pomocy niesionej placówce, stara się także podejmować działania na rzecz jej integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między instytucjami Unii Europejskiej. Obecnie stowarzyszenie realizuje kolejny projekt mobilności uczniowskiej. Tym razem działania dotyczą młodzieży z ZST w Śremie oraz z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie.
Rozmawiamy z koordynatorem projektu panią Katarzyną Sadzikowską
Jesteśmy dumni, gdyż po raz kolejny udało nam się pozyskać fundusze europejskie, tym razem w ramach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe,
akcja mobilność uczniów i kadr, finansowany ze środków Komisji Europejskiej.
W obu szkołach zakończyły się już działania rekrutacyjne. Na wyjazd do hiszpańskiej Sewilli zakwalifikowało się szesnastu uczniów klas II i III technikum geodezyjnego.
Jaki jest cel tego projektu?
Przede wszystkim jest to możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego - mówi o tym już sam jego tytuł - „Learning for a better future”. W hiszpańskich firmach uczniowie będą mogli poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętności z zakresu nowoczesnych technologii stosowanych w geodezji, przeprowadzania prac niwelacyjnych i geodezyjnych oraz sporządzania stosownych opracowań. Młodzież pozna środowisko pracy i będzie miała okazję kontaktu z innowacyjnymi technologiami i technikami. Staż pozwoli im także na doskonalenie umiejętności interdyscyplinarnych oraz wykorzystanie znajomości języków obcych. Kontakt z inną kulturą oraz praca w zespole międzynarodowym z pewnością rozwiną kompetencje organizacyjne i społeczne uczniów.
Staże i praktyki zagraniczne to świetna okazja do rozwoju ich uczestników. Powodują wzrost kompetencji językowych i społecznych. Młodzież ma okazję poznać nowe środowiska pracy, zwyczaje oraz organizację pracy panujące w firmach zagranicznych. Jest to także okazja do poznania kultury i tradycji danego kraju, zwiedzania zabytków i udziału w ciekawych wycieczkach.
Gratulujemy wszystkim zakwalifikowania się do udziału w projekcie i życzymy zdobycia cennych doświadczeń zawodowych oraz przeżycia wspaniałej przygody.
Uczestnicy projektu: Michał Czaplicki, Filip Górecki, Piotr Karolak, Maciej Pietraszak, Andrzej Siejek, Tomasz Sieradzki, Mateusz Tomaszewski, Mateusz Woźny wraz z p. Prezes Stowarzyszenia Elżbietą Michalską i koordynatorem p. Katarzyną Sadzikowską